Før Høyre og FrP dannet regjering kom en rekke rødgrønne politikere med kritiske spådommer om følgene av en blå landbrukspolitikk. Nå har regjeringen sittet i over to år og vi kan se resultatet.
Status er at bøndenes inntekter øker mer enn andre yrkesgrupper. Investeringene i jordbruket er meget høye. Landbruksutdanningene er fylt opp med studenter, og nedbyggingen av landbruksjord er den laveste siden 1976.
Den siste nyheten er at 3172 bønder ønsker å kjøpe melkekvote. Dette er en økning på 18 prosent fra 2014. I Hedmark er det 235 bønder som vil kjøpe kvote og øke sin produksjon. Alle disse tallene vitner om økt tro på fremtiden.
Alt er ikke bra i norsk landbruk, men vi ser nå en stigende optimisme i en næring som har fremtiden foran seg. Dette er svært gledelig, og det viser at regjeringens politikk er riktig for landbruket.
Yngve Sætre, Gruppeleder i Elverum Høyre
Legg igjen en kommentar