Publisert av: Yngve Sætre | november 29, 2018

Innlegg i kommunestyret 28.11.18 om forslag til ny forskrift om skolekretsgrenser i Elverum


Rådhuset august 2015

Ordfører!

Forslaget fra komiteen om nye skolekretsgrenser er bra, og det legger til rette for en balansert utvikling på skolene i Elverum.

Nye Ydalir skole får minst 176 elever høsten 2019, noe som gir et godt grunnlag for oppstart og videre utvikling.

Ellers er det verdt å merke seg at elevtallet totalt i Elverumsskolen høsten 2019 ligger an til å bli 1856, mot dagens elevtall på 1854, altså en økning på to elever.

Vi skulle gjerne sett at økningen var betydelig større. Elevtallet blir redusert både på Frydenlund og Søbakken som følge av at Ydalir fylles opp. Totalt sett får vi en overkapasitet i Elverumsskolen.

Vi må arbeide hardt for innbyggervekst slik at denne overkapasiteten kun blir en overgangsperiode.

Økningen på 71 innbyggere i tredje kvartal er et veldig godt signal om fremtiden i så måte.

Når vi er inne på Elverumsskolen må vi også nevne den svært positive utviklingen i skoleresultater. De nyeste grunnskolepoengene er som kjent 42,5 – noe som er bedre enn gjennomsnittet både i Hedmark og i landet.

Skolekretsgrenser, strukturer og bygninger er helt klart avgjørende rammebetingelser for en god skole.

Samtidig tror jeg det er enighet om at lærerens kompetanse og arbeid, foreldrenes innstilling og elevens innsats totalt sett har større betydning for resultatene.

Men dette henger selvsagt sammen og for å si det på en annen måte: Innholdet i skolen er viktigst, men vi får ikke innhold uten bygninger og struktur.

De nye skolekretsgrensene legger et godt grunnlag for videre utvikling av Elverumsskolen.

Høyre takker komiteen for godt utført arbeid, og støtter selvsagt forslaget til nye skolekretsgrenser.

Takk!

Reklame

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Kategorier

%d bloggere liker dette: