Publisert av: Yngve Sætre | mai 9, 2018

Innlegg i kommunestyret 02.05.18 om revidering av veileder for bruk av tre i Elverum


Rådhuset 04.08.15 (3)

Ordfører!

Først vil jeg gratulere hele Elverum kommune og spesielt alle som har bidratt til å realisere skolebygget i massivtre på Hanstad skole med Innlandets Trepris.

Treveilederen har vært et viktig bidrag til å sette bruk av tre på dagsorden i Elverum, og det har både administrasjonen og kommunestyret god grunn til å være stolte av.

Treprisen er et synlig bevis på at Elverum er en foregangskommune på dette området.

Utviklingen går raskt og det kommer stadig nye muligheter for bruk av tre.

Nå bygges verdens høyeste trehus ved Mjøskanten i Ringsaker. Det får en høyde på 81 meter og 18 etasjer.

Det er ingen grunn til at utviklingen skal stanse der. Tre er et glimrende byggemateriale og det lagrer karbon slik at det er klimavennlig.

Det beste av alt er at vi har skog og tre rundt oss på alle kanter her i Elverum. Vi bor i skoghovedstaden, noe som gir uante muligheter.

Jeg ser frem til at vi får en oppdatert treveileder i tråd med tidens utvikling.

Samtidig håper jeg at vi også på andre områder kan bruke skog og tre på nye måter.

Jeg tenker da på bioenergi, biodrivstoff, biokull, tre som bestanddel i nye produkter og som grunnlag for å utvikle høyverdikjemikalier.

Alt som kan lages av olje kan lages av tre og mulighetene er formidable. Dette er noe som bør inkluderes som et vesentlig punkt i revideringen av kommunens næringsplan senere i 2018.

Når det gjelder bruk av tre i nye bygg går Elverum inn i en viktig periode.

Kommunen skal investere over 1,2 milliarder den neste fireårsperioden, og vi bør ha mål om at mest mulig av det som er mulig å bygge i tre blir bygget i tre.

Spesielt har jeg forventninger til at Ydalir kan bli et fyrtårn for bruk av tre og klimavennlige bygg.

Jeg ønsker komite for vekst og utvikling lykke til med videre arbeid med treveilederen, og ser frem til å sluttbehandle saken i kommunestyret når den tid kommer.

Takk!

Reklame

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Kategorier

%d bloggere liker dette: