Publisert av: Yngve Sætre | august 9, 2026

Innlegg i Stortinget 12.06.26 om endringer i regelverket for yrkesskader


President!

Endringene i regelverket for yrkesskader som vi nå behandler er gode og viktige. De gir økt trygghet i arbeidslivet, og er på mange måter et paradigmeskifte.

Når det er sagt må jeg også trekke frem forslaget fra Høyre, Frp og SV om å utrede en egen hjemmel i forsvarsloven som sikrere erstatning for skader oppstått under pålagt trening, øving og operativ ledelse.

Behovet for en slik hjemmel i forsvarsloven er svært reell.

Avisa Østlendingen har i det siste hatt flere artikler om unge mennesker som har blitt skadet og drept i øvelser på norsk jord i fredstid.

Maria på 23 år ble skutt i magen under en øvelse i Tønsberg. Hun ble flydd med helikopter til Ullevål sykehus, og skadene var så store at det stod om livet. Maria kjempet og overlevde, men etterpå ventet en ny kamp for å få erstatning.

Etter flere runder fikk hun til slutt en erstatning på litt over 800.000 kroner. Dette skulle dekke alle helseutgifter og tapte jobbinntekter i de tre årene hun ventet på oppgjøret, og hele resten av livet.

Hadde hun fått samme skade i en internasjonal operasjon i utlandet ville oppgjøret sett helt annerledes ut.

Michael på 28 år opplevde at en medsoldat ble drept rett ved siden av seg da store mengder sprengstoff gikk av for tidlig under en øvelse på Skjold.

Michael overlevde, men utviklet PTSD etter den alvorlige hendelsen. Michael fikk en erstatning på kr. 592.000, som også skulle dekke eventuelle fremtidige inntektstap resten av livet.  

Disse historiene underbygger at det er behov for en sikkerhetsventil i forsvarsloven som sikrer erstatning for skader oppstått under trening og øvelse.

Forsvaret er i en spesiell situasjon ved at de beordrer militært personell inn i oppdrag med betydelig og uforutsigbar risiko.

Vi må ivareta de som er villige til å ta risiko for seg selv på vegne av fellesskapet.

Dette handler i bunn og grunn om anstendighet og rettferdighet.

Derfor er det svært gledelig at det nå ligger an til støtte til forslaget fra Høyre, Frp og SV om å utrede en egen hjemmel i forsvarsloven på dette området.

Denne endringen vil bety mye for mange.   

Takk!   


Legg igjen en kommentar

Kategorier