
Ordfører!
Mener ordfører det er greit å vente helt til strategikonferansen i juni med å sette inn tiltak for å snu Elverum kommunes økonomi?
I formannskapsmøtet 19. februar ble det foreløpige regnskapet for 2024 for Elverum kommune presentert. Resultatet er nedslående. Kommunen fikk et underskudd på 94,5 millioner kroner.
Samtidig er disposisjonsfondet i løpet av bare ett år redusert fra 106 til 10 millioner kroner. Kommunen har en svært anstrengt likviditet, og i praksis ingen reserver ved uforutsette utgifter.
I formannskapsmøtet 19. februar spurte undertegnede kommunedirektøren om behovet for å sette inn tiltak for å forbedre økonomien. I svaret ble det vist til strategikonferansen i juni, altså om cirka tre og en halv måned fra i dag.
Jeg mener det er for lenge å vente til juni før vi utarbeider og iverksetter tiltak for å snu kommuneøkonomien.
På bakgrunn av tidligere omstillingsprosesser, kommunens vedtatte budsjett og Agenda Kaupang sin analyse presentert i kommunestyret i januar vet vi allerede mye om hvor skoen trykker.
Vi vet nok til å sette i gang omstillingsprosesser allerede nå.
Jeg og Høyre mener vi burde komme i gang med å omstille kommuneøkonomien omgående. Venter vi tre til fire måneder taper vi verdifull tid.
Vi må få økonomien på rett kjøl og vi har ingen tid å miste.
Jeg håper ordføreren er enig i dette, slik at vi kan iverksette omstillingsprosesser så raskt som mulig.
Takk!
Legg igjen en kommentar