Publisert av: Yngve Sætre | august 24, 2024

Innlegg i Stortinget 11.06.24 om langtidsplanen for forsvaret


President!

Vi lever i en utrygg verden, og det er nødvendig å løfte forsvaret i tråd med denne langtidsplanen.

Planen var i utgangspunktet god, og den har blitt ytterligere forbedret med det forliket samtlige partier har jobbet frem i Stortinget.

Dette forliket gir styrkingen av forsvaret som Norge trenger.   

Det er likevel to utfordringer i planen som må løses.

Den første er økningen i personell.

Planen legges opp til en økning med om lag 4600 ansatte, 4600 vernepliktige og 13700 reservister frem mot 2036.

Dette skal gjennomføres samtidig som det er et stort og økende arbeidskraftbehov ellers i samfunnet.

NAV sine siste tall viser at det allerede er et udekket behov for 53.000 arbeidstakere på landsbasis.

Forsvaret har derfor en stor oppgave foran seg når de skal sikre seg fremtidig personell.

I den sammenheng vil jeg understreke viktigheten av å etablere en felles rekruttskole for Hæren på Terningmoen raskt.

Dette er avgjørende for å øke antall vernepliktige, og det vil i tillegg frigjøre plass i Rena Leir slik at kapasiteten på lagførerskolen kan økes.

Rekruttskolen på Terningmoen er derfor en nøkkel for å lykkes med personelløkningen.  

Den andre utfordringen er at planen må finansieres i de årlige statsbudsjettene.

Vi vet at det økonomiske handlingsrommet blir mindre i årene som kommer, men det som trolig ikke blir mindre er forventning til satsing i ulike sektorer.

Mye er godt begrunnet.  

Det er store behov i kommuner, helse, landbruk og samferdsel – for å nevne noe.

Vi må løfte forsvaret, men mer penger til forsvar vil nødvendigvis gi noe mindre til andre områder.

Storting, regjering, lokalpolitikere og samfunnet ellers må ta denne «prioriteringsoppgaven» inn over seg og over i praktisk politikk. 

Grunnen til det er åpenbar.

Dette handler om Norges, og hvert enkelt menneske sin frihet og trygghet, og mulighet til å leve fullverdige liv.

Dette handler om vårt demokrati og alt vi kjempet for i 1814 og 1940.

Det meste annet blekner i forhold.

Derfor trenger Norge dette forsvarsløftet! 

Takk!    


Legg igjen en kommentar

Kategorier